Organizator:

Targi Smaki Regionów 2023 dobiegły końca

Podziel się

Smaki Regionów to jedno z ważniejszych wydarzeń promujących kuchnię regionalną w Polsce. Tegoroczna edycja, która odbyła się 29 września – 1 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wydarzenie odwiedziło niemal 31 000 zwiedzających.

Celem Smaków Regionów jest promocja żywności tradycyjnej i regionalnej. Chcemy promować lokalnych producentów, którzy dokładają wszelkich starań aby ich produkty były jak najlepszej jakości. Tegoroczna edycja targów była wyjątkowo bogata pod względem reprezentacji regionalnej. Aż 15 województw miało swoje stoiska, na których prezentowali się przedstawiciele lokalnej kuchni i tradycji. Nie zabrakło także produktów ekologicznych, które cieszyły się sporym zainteresowaniem zwiedzających.

Smaki Regionów nie mogły się odbyć bez pokazów kulinarnych. W tym roku gościem specjalnym był Laurentiu „Lorek” Zediu, laureat programu MasterChef Polska. Szef kuchni zaprezentował wiele przepisów, które nie tylko mogły zainspirować uczestników do stworzenia czegoś pysznego, ale także pokazały jak można gotować i nie marnować przy tym żywności. Dodatkowo nasz gość zdradził swoim widzom kulinarne sztuczki ułatwiające obróbkę oraz wydobycie jak najlepszego smaku z produktów.

 

 

Podczas wydarzenia odbywały się również liczne atrakcje dla najmłodszych. W piekarence powstałej z inicjatywy Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa Rzeczypospolitej Polskiej dzieci wcieliły się w małych piekarzy. Przez cały weekend na stoisku odbywały się zajęcia angażujące dzieci do poznania zawodu piekarza i procesu powstawania pieczywa. Każdy z uczestników mógł samodzielnie upiec pyszną, chrupiącą bułeczkę z naturalnymi ziarnami. Natomiast w strefie Polskiej Ekologii odbywały się warsztaty „Polskie Smaki”. Najmłodsi uczestnicy targów dzięki małej tłoczni mogli zobaczyć jak powstaje sok, a także wziąć udział w interaktywnych zabawach z wykorzystaniem owoców i warzyw.

W sobotę na Scenie Głównej odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu o Medal Targów Smaki Regionów 2023. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane producentom, których produkty wyróżniają się smakiem i jakością. Jak co roku medal otrzymało 20 produktów najbardziej docenionych przez jury. Nagrodzone produkty cechują się naturalnością i tradycją, a także oddają charakter kuchni swojego regionu. W tym roku Złoty Medal otrzymały m.in. ocet z kwiatów bzu i lawendy, miód chabrowy, redykołka, ozory wołowe w galarecie, bio twaróg tłusty, a także kajmak bez dodatku cukru. 

 

 

Targi Smaki Regionów to nie tylko okazja do poznania bogactwa kulinarnego Polski, ale także do wsparcia lokalnych producentów i promowania tradycji kulinarnej. Jednym z głównych punktów targów była możliwość degustacji potraw i produktów regionalnych. Uczestnicy mogli nie tylko spróbować różnorodnych smaków, ale również zakupić produkty, które przypadły im do gustu, a bogata oferta wystawców sprawiła, że każdy zwiedzający mógł znaleźć coś dla siebie. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordową ilością uczestników,
co jest dowodem na to, że polska kuchnia i tradycja wciąż są kultywowane i docenianie.