Organizator:

Konkurs polskich wódek i okowit ziemniaczanych

Podziel się

Trwa konkurs na najlepszą polską wódkę i okowitę ziemniaczaną. Wyniki ogłosimy podczas Smaków Regionów 2022.

Polska Wódka jest naszym narodowym trunkiem. Powinniśmy się nim szczycić tak, jak Szkoci Whisky, Węgrzy Tokajem, czy Francuzi Cognac’kiem. Ponadto europejskie Chronione Oznaczenie Geograficzne włącza ją do grona alkoholi najwyższej jakości zarówno w samej Europie jak i na świecie. Wódka jest ważnym dla Polski produktem eksportowym.
Definicja Polskiej Wódki z 13 stycznia 2013 roku mówi, że musi być ona wytworzona z tradycyjnych polskich zbóż (żyto, jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto) lub ziemniaków, a wszystkie etapy produkcji muszą odbywać się na terenie Polski.

Trwa nabór zgłoszeń

Dlatego postał konkurs POLSKICH WÓDEK I OKOWIT ZIEMNIACZANYCH / POLISH POTATO VODKA COMPETITION. Odbywać się on będzie w dniach 20.08-26.09.2022 r. Inauguracja wydarzenia nastąpi podczas Targów POTATO POLAND 2022, a finał w Poznaniu podczas Targów SMAKI REGIONÓW 2022. Mamy nadzieję, że wejdzie ono na stałe do kalendarza imprez promocyjno-kulinarnych w Polsce.

Podczas konkursu ocena zostanie przeprowadzona w kategoriach:

• Wódki ziemniaczane czyste

• Wódki ziemniaczane czyste premium

• Okowity ziemniaczane

• Opakowania & Design

Przyznane zostaną złote, srebrne i brązowe medale, a także Grand Prix w każdej z konkursowych kategorii. Powołana przez Organizatorów kapituła składająca się ze znawców i krytyków smaku oceni alkohole według następujących kryteriów: aromat, smak, finisz i wrażenie ogólne. 

Poza tytułami i medalami regulaminowymi będę mogły zostać przyznane nagrody specjalne fundowane przez partnerów i sponsorów wydarzenia.

Nad sprawnością organizacji oraz przebiegu konkursu czuwać będzie powołany przez Organizatora Sekretarz.

Co, gdzie, kiedy?

Ideą konkursu jest promowanie polskiej tradycji produkcji wódek i okowit ziemniaczanych, a także nagradzanie ich twórców oraz wyrobów. Do konkursu mogą przystąpić producenci wódek i okowit ziemniaczanych z terenu Rzeczypospolitej Polskiej, a wszystkie zgłaszane trunki muszą być dopuszczone do oficjalnej sprzedaży na terenie naszego kraju.

Zgłoszenia konkursowe przyjmowane będą e-mailowo do 15.09.2022 roku. Dostarczanie próbek wraz z wypełnionymi i podpisanymi formularzami zgłoszeniowymi (także do dnia 15.09.2022 r.) odbywa się wyłącznie korespondencyjnie (przesyłki pocztowe lub kurierskie). Prosimy dostarczać je na adres: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, ul. Dworcowa 5, 62-052 Komorniki; z dopiskiem „Konkurs Polish Potato Vodka Competition".

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 26 września 2022 r. podczas wydarzenia na Międzynarodowych Targach Poznańskich pn. Smaki Regionów. Uroczystość wręczenia medali zostanie poprzedzona panelem „Jak smakuje ziemniak. Prawda i stereotypy".