Organizator:

STREFA ODPOCZYWAJ NA WSI

Podziel się

W strefie „Odpoczywaj na wsi” organizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi upowszechniane będą materiały i informacje dotyczące oferty turystyki wiejskiej i agroturystyki z całej Polski, w tym mapy, foldery oraz publikacje dotyczące konkretnych regionów.

 

Ile wybrać „słoneczek”, które są odpowiednikiem dobrze znanych „gwiazdek” opisujących jakość hoteli? Czym różni się obiekt o statusie „Wypoczynek na wsi” od „Wypoczynek u rolnika”? Jaka jest specjalizacja kwater skategoryzowanych? Na te i inne pytania dotyczące różnych standardów użytkowych i jakościowych świadczonych usług w ramach kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej, odpowiadać będą przedstawiciele Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.
Na stoisku będą również upowszechniane informacje o Ogólnopolskiej Sieć Zagród Edukacyjnych, której przyświeca idea edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocja działalności gospodarstw edukacyjnych. Celem działania sieci jest podniesienie prestiżu zawodu rolnika, upowszechnienie wiedzy na temat pochodzenia żywności oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi.

Ponadto promowane będą miejsca i usługi świadczone przez laureatów konkursu „Na wsi najlepiej” - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej. Upowszechniane będą informację o laureatach I i II edycji konkursu, którzy w swojej ofercie wykorzystującą magię polskiej wsi - począwszy od bazy noclegowej, przez warsztaty i zajęcia edukacyjne, gry terenowe, menu oparte na lokalnych produktach, aż po organizację cyklicznych wydarzeń nawiązujących do tradycji wsi.
Na stoisku „ODPOCZYWAJ NA WSI” będzie można wziąć udział w różnego rodzaju konkursach, zabawach oraz warsztatach edukacyjnych i rękodzielniczych, m.in.:
  • warsztaty wypieku chleba, wypiek małych chlebków oraz figurek chlebowych zrobionych przez dzieci jak i dorosłych;
  • degustacja ziół dodawanych do sera, prezentacja różnych form serowarskich, pokaz warzywa PASTERNAK i porównywanie go z pietruszką, gry i zabawy o gospodarstwie rolnym;
  • warsztaty „Apteka na parapecie okna”, prezentacja roślin leczniczych oraz degustacja wyrobów zielarskich.

Odwiedzający, w interaktywny sposób, będą mogli z wielu stron zobaczyć jak wygląda turystyczna oferta polskiej wieś: aktywnie, edukacyjnie, tradycyjnie, naturalnie czy kulinarnie. Oferta turystyki wiejskiej i agroturystyki to znacznie więcej niż tylko nocleg i posiłki poza miastem. To cały wachlarz rozwiązań, pomysłów, scenariuszy i propozycji adresowanych do wszystkich grup odbiorców. A tych wszystkich, którzy jednak nie będą mogli być razem z nami, zapraszamy do odwiedzenia strony: www.odpoczywajnawsi.pl