Organizator:

Podlaskie smakuje najlepiej!

Podziel się

To w województwie podlaskim natura i gościnność splata się w jedno! Tam każdy przystanek może stać się życiową, kulinarną przygodą.

Wiesz, jak smakują grzyby zbierane na puszczańskich terenach? Firma Jackiewicz J z Hajnówki z Hajnówki ma w ofercie przetwory z grzybów wprost  z Puszczy Białowieskiej! Maślaki, opieńki, gąski, ale też rydze i szlachetne borowiki – suszone bądź zanurzone w marynatach opartych na autorskiej, rodzinnej recepturze. Zbierane i wytwarzane ręcznie w niewielkiej manufakturze w Hajnówce, miasteczku będącym bramą do Puszczy Białowieskiej. W ofercie firmy są także kiszonki bazujące na przepisach z rodzinnych zeszytów i warzywach z Podlasia!

Mąka z Podlasia to prawdziwy rarytas! Zarejestrowana na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi od wielu lat służy firmom i mieszkańcom regionu do wypieku pieczywa i wielu słodkości. Produkowana z ziaren pochodzących głównie z podlaskich gospodarstw daje gwarancję smaku, zdrowia i kulinarnego sukcesu. Przebojem ostatnich miesięcy są specjalne mixy do samodzielnego, domowego wypieku chleba! Podlaskie Zakłady Zbożowe Białystok S.A. zdobyły w prestiżowym konkursie organizowanym przez województwo zaszczytne miano – Podlaskiej Marki!

Wypieki z Siedliska u Gąski – opierają się na cukierniczej pasji i współpracy PZZ Białystok S.A. Na bazie mixów i mąk z podlaskich zakładów właścicielka Siedliska u Gąski wypieka chleby, bułeczki ciastka tzw. ”maszynkowe”, które niegdyś gościły w każdym domu. Można u niej skosztować także rozmaitych syropów i octów z ziół i owoców z gospodarskich łąk i przydomowego ogrodu. A to wszystko na bazie przepisów autorskich, bądź podarowanych przez gości magicznego, gąskowego siedliska w Podlaskiem!

„Imperator Puszczy” – brzmi dumnie, bo historia podlaskiego miodu pitnego sięga wielu lat wstecz. To jeden z prawdziwie historycznych trunków produkowanych głównie na Kresach Wschodnich. Te z Miodosytni Podlaskiej to tzw. „trójniaki”, składające się z jednej części miodu i dwóch soku owocowego. Wytwarzane według tradycyjnych zasad miodosytnictwa kuszą lekkością, delikatną słodyczą miodu i smakiem owoców oraz zapachem np. kwiatów lipy i trawy żubrowej. To prawdziwy produkt premium! „Imperator Puszczy” z miejscowości Saki, gm. Kleszczele w powiecie hajnowskim powstaje na terenie gospodarstwa z ekologicznym certyfikatem.

Zioła z Kornina – szczycą się ekologicznym certyfikatem od prawie dwóch dekad! Rodzinne, ekologiczne gospodarstwo rolne państwa Romaniuków specjalizuje się w ekologicznej uprawie kilkunastu odmian ziół. Tych popularnych, jak mięta czy szałwia, i tych nieco zapomnianych, a ważnych dla zachowania zdrowia, jak krwiściąg, hyzop, przewrotnik czy ruta. To także jedyni w Polsce producenci różeńca górskiego, zwanego „Złotym korzeniem”. Wyciągi z korzenia różeńca są panaceum na dolegliwości neurologiczne, wzmocnienie odporności fizycznej i psychicznej organizmu. W Korninie produkuje się też poziomkę, a z niej najbardziej aromatyczny napar jesieni.

Malinowe przetwory rodziny Orłowskich wprowadzą Cię w świat wspomnień! Smak malinowego soku, dżemu ze słodkich owoców, czy herbaty na rozgrzewkę z malinowego suszu – gwarantują wycieczkę do czasów dzieciństwa. Oparte na tradycyjnych przepisach babci, wytworzone z owoców z własnej, ekologicznej uprawy gwarantują niezapomnianą słodycz na każdy dzień. Domowa Spiżarnia Orłowskich to plantacja i przetwórnia w jednym.

 

Zapraszamy na tegoroczne Smaki Regionów, gdzie skosztujecie wszystkich tych podlaskich pyszności!